به گزارش تئاتر گیلان، اختتامیه سی و یکمین جشنواره استانی تئاتر گیلان، شامگاه یکشنبه (۱۲ آبان) با معرفی گروه‌ها و نفرات برگزیده در سالن شهید انصاری مجتمع فرهنگی و هنری خاتم‌الانبیا(ص) رشت با حضور مسئولان، داوران، هنرمندان و گروه‌های شرکت کننده در این دوره از جشنواره برگزار شد. حمیدرضا نعیمی یکی از داوران جشنواره با […]

به گزارش تئاتر گیلان، اختتامیه سی و یکمین جشنواره استانی تئاتر گیلان، شامگاه یکشنبه (۱۲ آبان) با معرفی گروه‌ها و نفرات برگزیده در سالن شهید انصاری مجتمع فرهنگی و هنری خاتم‌الانبیا(ص) رشت با حضور مسئولان، داوران، هنرمندان و گروه‌های شرکت کننده در این دوره از جشنواره برگزار شد.

حمیدرضا نعیمی یکی از داوران جشنواره با اشاره به اینکه هیئت داوران سی و یکمین جشنواره تئاتر گیلان قدردان همه کسانی است که از روزهای بسیار دور برای هنر بالای تئاتر در این خطه از ایران بزرگ تلاش‌های موثری داشته و دارند، اظهار کرد: از دیرباز تاکنون همگان می‌دانند که آنچه که حافظ کیان این سرزمین می‌تواند باشد علم، ادب و هنر است.

وی با بیان اینکه هیئت داوران ضمن قدردانی از مسئولان برگزاری سی و یکمین جشنواره تئاتر استان گیلان بر خود لازم می‌داند از همه هنرمندان چه آنهایی که در این جشنواره حضور داشته و آثار خود را با تلاش فراوان به نمایش گذاشته و چه آنهایی که به هر دلیلی موفق به حضور در این جشنواره نشدند تشکر و قدردانی کند، افزود: نباید فراموش کنیم که ما جزئی از خانواده بزرگ تئاتر در جهان هستیم.

لزوم حمایت مسئولان از درام نویسان/ تجهیز سالن‌های نمایش ضروری است

نعیمی در ادامه با اشاره به اینکه هیئت داوران این جشنواره در حوزه بخش طراحی صدا انتخابی نداشته و توجه کارگردانان تئاتر استان گیلان را به کارکرد صدا، مهندسی و طراحی آن را به عنوان امری مهم و ضروری جلب  می‌کند، گفت: در بخش طراحی نور نیز نظر هیئت داوران جشنواره تجهیزات فنی تالارهای نمایش که ضرورتی برای هنر پیچیده و ظریف تئاتر است را ناچیز می‌داند و از مسئولان استان گیلان می‌خواهد که در این حوزه به صورت جدی وارد شوند.

وی با بیان اینکه کارگردان باید در بخش طراحی نور در استفاده بهینه و خلاق از امکانات موجود توجه داشته باشند، تصریح کرد: در بخش طراحی برشور و پوستر و بخش طراحی گریم نیز به رغم تلاش‌های صورت گرفته هیئت داوران برگزیده‌ای ندارد.

نعیمی در ادامه با تأکید بر لزوم توجه مسئولان به حمایت از درام نویسان جوان و قدیمی، بیان کرد: در تاریخ درام نویسی استان گیلان وجود نویسندگانی که در سال‌های اخیر خوش درخشیدند و همچنان فعال هستند سطح توقع و انتظار تماشاگران متخصصین و غیرمتخصص را افزایش داده و باید نویسندگان مورد حمایت جدی مالی و معنوی قرار گیرند و بیش از این در طرح دیدگاه‌ها و آزادی بیان احساس امنیت کنند تا از جریان خلاق نوشتن باز نمانند.

وی با بیان اینکه هنرمندان باید بیش از همه چیز به ساختار و ذات دیالوگ توجه کنند، گفت: یک نمایشنامه با یک دیالوگ خطرناک و سیاسی محسوب نخواهد شد لذا باید در فهم و آثار اهتمام ورزیده و تلاش شبانه‌روزی داشته باشیم چرا که نمایشنامه چراغ راه در تئاتر است.

در ادامه و در بخش‌های مختلف جشنواره، جوایز به شرح ذیل توزیع شد:

نمایشنامه‌نویسی

جایزه سوم نمایشنامه‌نویسی شامل لوح سپاس، جایزه نقدی تعلق گرفت به جواد لاله‌دوست نویسنده نمایش «تئوری توطئه»

هیئت داوران این جشنواره هیچ اثری را شایسته دریافت عناوین دوم و اول ندانست.

کارگردانی

جایزه اول بخش کارگردانی: «محمد پورجعفری» برای نمایش الیور توئیست

جایزه دوم: مهرداد آبسالان، کارگردان نمایش «پری»

جایزه سوم: مهیار وقاری فومنی، کارگردان نمایش «موبی دیک»

بازیگری زن

جایزه نقش اول زن: «شقایق آقامحمدی» بازیگر نمایش تئوری توطئه

جایزه دوم نقش زن را به «آیدا مرادی» بازیگر نمایش «آرش تنها بر سپهر سرد سرزمین سپندارمذ»

جایزه سوم نقش زن: «بیتا آقایی» بازیگر نمایش «موبی دیک»

بازیگری مرد

جایزه اول نقش مرد: «مهدی یوسفی‌زاده» بازیگر نمایش الیور توئیست

جایزه نقش دوم مرد: «کسری عقلی مقدم» بازیگر نمایش الیور توئیست

جایزه نقش سوم مرد: «محمد فرح‌بخش» بازیگر نمایش «تئوری توطئه»

جایزه ویژه هیئت داوران سی و یکمین جشنواره تئاتر گیلان به دلیل بازی‌های یکدست، روان و خلاقانه به بازیگران مرد نمایش «پری» اهدا شد.

از سوی هیئت داوران، نمایش «الیور توئیست» به کارگردانی محمد پورجعفری به‌عنوان اثر برگزیده سی‌و‌یکمین جشنواره استانی تئاتر گیلان معرفی شد.