مرحله استانی بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان صبح امروز با معرفی ۹ قصه‌گوی برتر به کارخودپایان داد.

رشت نوشت/ به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کانون استان گیلان، مرحله استانی بیست و دومین جشنواره‌ بین‌المللی قصه‌گویی کانون گیلان در حالی به نقطه ‌پایانی رسید که سالن سینمای این مجموعه‌ی فرهنگی در رشت، طی روزهای ۱۴ و ۱۵ مهرماه ۱۳۹۸ شاهد هنرنمایی بیش از ۶۰ قصه‌گوی راه‌یافته به مرحله پایانی این دوره از جشنواره بود.

 

آیین پایانی این رویداد فرهنگی نیز صبح امروز، با حضور جمعی از مسوولان کشوری و استانی، پیش‌کسوتان عرصه‌ی قصه و قصه‌گویی و همراهی کودکان و خانواده‌های علاقه‌مند صورت‌گرفت و ۹ قصه‌گوی برتر برای شرکت در مرحله منطقه‌ای این رقابت‌ها در استان البرز انتخاب شدند.

 

بر پایه این‌گزارش، هیئت‌ داوران در این آیین با نگاهی به زوایای مختلف قصه‌گویی صحنه‌ای حاضران، به معرفی برگزیدگان این مرحله اقدام و منیژه واحد با قصه «گلبهار» و سمیه‌رنجبر با قصه «‌مهربان‌ترین آدم‌برفی» از کانون سیاهکل، عباس‌ عسکرزاده با قصه«فریاد نی» از کانون اسالم، فاطمه نصیر با قصه «مازو» از کانون پرورش فکری رشت و هم‌چنین امیر تنها، قصه‌گوی آزاد را با قصه‌ی «سنگ‌تراش»، به عنوان برگزیدگان بخش قصه‌گویی زنان و مردان معرفی‌کرد.

 

مریم‌شفیع‌زاده، حمید نوایی لواسانی و افشین عموزاده، هم‌چنین در بخش نوجوان، محترمه‌ حجت را با قصه‌ی «نقاشان رومی و چینی» از کانون منجیل، سیده فاطمه شفیعی با قصه‌ی «آسیاب بچرخ» از مرکز فرهنگی هنری کانون شاندرمن و پریا طاهری با قصه‌ «گُل‌خندان» از کانون شهرستان رودسر را شایسته حضور در رقابت‌های منطقه‌ای دانستند.

 

گروه داوران در عین‌حال، زهرا علیزاده با قصه «جوراب‌پشمی» از کانون رشت را به عنوان تنها برگزیده بخش ‌پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها معرفی‌کرد و۱۳ قصه‌گوی دیگر را از میان ۶۰ شرکت‌کننده حاضر در این دوره از رقابت‌ها، شایسته‌ی تقدیر شناخت.

 

هیئت داوران هم‌چنین در بیانیه پایانی خود، قصه‌گویی را هنری به درازای تاریخ زندگی بشر خواند که در آن راز و رمز زندگی و معنای پنهان آن توسط حکیم سخندان و دل‌آگاه به جان مخاطب راه‌یافته و او را برای زندگی شایسته و بایسته انتخاب ‌می‌کند.

 

گروه داوری مرحله استانی جشنواره قصه‌گویی با قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد فرهنگی، به تشریح دیدگاه‌های خود در انتخاب قصه‌گویان برگزیده نیز پرداخت و بهره‌گیری از فرهنگ قومی و ظرفیت‌های ادبی قصه‌های فولکلور، نوآوری و خلاقیت، توجه به زبان بدن و استفاده ازابزار وجودی و درعین‌حال، انتخاب قصه مناسب و متناسب با  خواسته‌های نسل امروز را از اولویت‌های خود در مسیر به‌گزینی قصه‌گویان برشمرد.