رشت نوشت/هادی آذرنگ

 

«خانه‌ی تاریخی «گوهر تاج‌خانوم صوفی» املش که از چند سال گذشته به حال خود رها شده بود، بعد از آتش‌سوزی با تلاش آتش‌نشانان و بارش باران آرام گرفت، اما …»

 

 

در همین خبر و به نقل از یک فعال میراث فرهنگی املش آمده است که: از زمان ثبت این خانه توسط میراث فرهنگی، این دستگاه فرهنگی هیچ‌کاری برای سروسامان دادن به این خانه نکرد و آن به مرور به خرابه‌ای تبدیل شد و حتی معتادان به این بنای تاریخی رفت‌وآمد می‌کردند.

 

بیشتر بخوانید

 

شهرود امیرانتخابی، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان: یک نقد به ثبت ملی بناهای تاریخی قرار گرفته در استان گیلان در طول سال‌های گذشته دارم، در این استان، هزار و ۸۰ اثر ثبتی داریم که اگر بخواهیم از هر کدام از آن‌ها جداگانه و برای همیشه مراقبت کنیم، نیاز به هزار و ۸۰ نیروی یگان حفاظت داریم، چیزی که در دسترس نداریم. همه‌ی این خانه‌های تاریخی ثبت شده دراختیار مالکان هستند و ما فقط وظیفه‌ی نظارتی بر ان‌ها داریم، مانند همین خانه‌ی تاریخی.

 

در کل استان نزدیک به ۲۹۰ پرسنل و هزار و ۸۰ اثر ثبت ملی شده داریم، اگر بخواهیم از همه‌ی نیروهای خود در هر سمتی برای حفاظت از این خانه‌ها استفاده کنیم، باز هم با کمبود زیاد مواجه هستیم.

 

عدم اعتماد و به‌کارگیری ادارات و سازمان‌های مختلف، از جمله سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از توان و ظرفیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد(سمن) در تصمیم‌گیری‌ها و اجرای برنامه‌های خود که منجر به کوچک شدن دولت و کاهش هزینه‌ها و در نتیجه، واگذاری بخشی از فعالیت‌های ادارات و سازمان می‌شود، از مسائل و مشکلاتی است که پیش‌روی فعالان فرهنگی و مدنی در سمن‌های مختلف قرار دارد.

 

دستگاههای اجرائی و سازمان‌های دولتی نسبت به توسعه اجتماعی و مشارکت مدنی جهت تلاش برای کاهش هزینه‌های غیر ضروری و پاسخگویی و نظارت بیشتر، مطابق اصل ۴۴ قانون اساسی و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و واگذاری اقتصاد، فرهنگ، سیاست و … ملزم به استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی از جمله سازمان‌های مردم‌نهاد است.

 

در همین راستا و به‌منظور حفظ امنیت و نگهداری بناهای تاریخی که قطب مهمی برای جذب گردشگری در گیلان است، تشکیل سمن میراث فرهنگی توسط فعالان و علاقمندان به میراث غنی فرهنگی و گردشگری گیلان، امری لازم و بدیهی است.

فرهنگ سازی و آموزش مردم برای اهمیتی که گردشگری گیلان برای مسافران دارد، از وظایف مهمی است که اینگونه از سمن‌ها می‌توانند برای خود ترسیم کنند. امیدواریم که تشکیل این سمن‌ها و حمایت ادارات و سازمان‌های دولتی از آنها بتواند راهگشا و کمک بزرگی برای نیل به توسعه فرهنگی شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *