نسخه‌ی آزمایشی
Monday, 27 May , 2019
امروز : دوشنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۸ - 23 رمضان 1440
شناسه خبر : 476
  پرینتخانه » اجتماعی, یادداشت تاریخ انتشار : ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۰ | 27 بازدید | ارسال توسط :

توسعه رشت در گرو ایجاد شادی جمعی

  در مدیریت و توسعه شهر ها نکته‌ای که گاهی مغفول می‌ماند ایجاد شادی جمعی برای مردم است. با شهر نشینی جدید شاید امکاناتی برای ایجاد شادی فردی آن هم به صورت کوتاه مدت ایجاد شده باشد. مثلا شما به یک فروشگاه بروید و چیزی که دوست دارید را بخرید؛ این می‌تواند شما را برای […]

توسعه رشت در گرو ایجاد شادی جمعی

 

در مدیریت و توسعه شهر ها نکته‌ای که گاهی مغفول می‌ماند ایجاد شادی جمعی برای مردم است. با شهر نشینی جدید شاید امکاناتی برای ایجاد شادی فردی آن هم به صورت کوتاه مدت ایجاد شده باشد. مثلا شما به یک فروشگاه بروید و چیزی که دوست دارید را بخرید؛ این می‌تواند شما را برای مدت کوتاهی خوشحال کند و سپس فراموش خواهید کرد و خوشحالی پایداری نخواهید داشت اما اگر در معماری شهری و شهرسازی نگاه مدیریت شهری و شهردار به گونه‌ای باشد که ایجاد مکان ها و بناهایی را در دستور ساخت قرار داده و ایجاد کنند تا شادی جمعی را برای مردم به ارمغان بیاورند، با ایجاد خاطره جمعی شادی پایدار را برای مردم شهر به ارمغان می‌آورند.

مونتگومری روزنامه نگار کانادایی و فعال در زمینه توسعه شهری يک نسخه پايه براي شادي شهري پيشنهاد مي‌دهد که از مطالعات فيلسوفان، روانشناسان، متخصصان مغز و اعصاب و کارشناسان اقتصاد شادي استخراج شده است . يک شهر پس از تامين نيازهاي اوليه مانند: غذا، مسکن و امنيت بايد به چه چيزي دست يابد؟

الف . شهر بايستي لذت را به حداکثر برساند و از سختي ها بکاهد.
ب. بايستي به جاي مريضي، ما را به سمت سلامتي هدايت کند .
پ. بايستي به ما آزادي واقعي، حرکت و ساخت زندگي‌ای که آرزو داريم را ارائه دهد.
ت. همچنين به شيوه‌اي عادلانه فضا، خدمات، امکانات، لذت و تفريح، سختي و هزينه بين افراد اختصاص دهد.
ث. بيشتر از همه بايستي ما را در ساخت و قوي‌تر کردن گروههاي بين دوستان، خانواده ها و غريبه ها توانمند کند که به زندگي معنا مي بخشد. گروه هايي که عالي ترين و برترين موقعيت ها و فرصت ها را ارائه مي‌دهند.
ج. شهري که سرنوشت مشترک ما را تصديق مي‌کند و جشن مي‌گيرد و درها را بسوي يکدلي و همکاري و تعاون مي‌گشايد، به ما کمک خواهد کرد که از عهده‌ی بزرگترين چالش قرن معاصر يعني شادماني برآييم.

در شهر رشت در زمان شهرداری محمد علی ثابت قدم با استراتژی برنامه اجرایی “رشت شهر شاد علوی” الگوی گام هایی در زمینه ایجاد شادی جمعی برای مردم برداشته شد که البته بسیاری از آن ها پس از استیضاح شهردار و تعویض مدیریت شهری به فراموشی سپرده و یا برچیده شد. نمونه بارز ایجاد شادی جمعی، آب نما شهر رشت بود که متاسفانه عملا تعطیل شد و حتی صحبت از انتقال آن به خارج شهر می شود.

شادی حق مردم رشت است و کسی نباید شادی را از مردم دریغ کند و آینده توسعه شهری رشت باید به سمت شادی آفرینی برود تا سبب رونق اقتصادی و جذب و ماندگاری توریسم و … شود.

شادی را به مردم هدیه دهید و شک نکنید خود مردم شهر را به بهترین شکل خواهند ساخت و ایجاد شادی برای مردم در اصلاح فرهنگ هم اتفاق های خوب دیگری در پیش دارد که در یادداشت های دیگری به آن ها خواهم پرداخت.

نویسنده : سروش علیزاده
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.